Czy Twoje dane są bezpieczne ???


Często zastanawiamy się „Czy moje dane są bezpieczne?”. Odpowiedź brzmi zazwyczaj „Oczywiście”. Nie używam przecież tych samych danych do logowania w różnych serwisach, nie odwiedzam „podejrzanych stron”, nie klikam co popadnie, zwracam uwagę jakie oprogramowanie instaluję.
To wszystko jednak nie oznacza, że jestem w 100% bezpieczny.
Robimy zakupy przez internet, podajemy swoje dane oby otrzymywać powiadomienia o promocjach, upustach. Oznacza to, że nasze dane gromadzone są przez inne zewnętrzne podmioty.

Hakerzy „nie śpią” i w mediach często spotykamy informacje, że baza klientów jakiegoś sklepu została wykradziona.

Jakie są tego konsekwencje?
Do naszej skrzynki pocztowej może masowo zacząć napływać SPAM. Chyba nikt za nim nie przepada… Ponadto ktoś może mieć dostęp do naszych wiadomości lub wykorzystać nasze dane np. do przeprowadzenia transakcji zakupu towaru.
Co robić?
Po pierwsze nie panikować. W łatwy sposób można sprawdzić czy nasz adres e-mail znajduje się w bazie wycieków danych. Oczywiście jest wiele takich baz. Jedną z nich o dobrej reputacji jest serwis dostępny pod adresem https://haveibeenpwned.com/

Jak sprawdzić?

Otwieramy stronę

https://haveibeenpwned.com/

i wpisujemy nasz adres e-mail a następnie klikamy „pwned?”

Jeśli nasz adres nie został przechwycony i nie znajduje się w bazie strona wyświetli komunikat „Good news — no pwnage found!”

Jeśli jednak jest inaczej otrzymamy komunikat „Oh no — pwned!”


Co wtedy?
Jeżeli już Wasze konto pojawi się w jakiejkolwiek bazie – należy niezwłocznie zmienić hasło do konta.

Pamiętajmy aby nie używać tego samego hasła do kilku usług w Internecie. Korzystanie z jednych danych logowania w kilku miejscach stwarza ryzyko, że ktoś wpadnie na pomysł, że takie same parametry mogą zadziałać gdzie indziej.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *